مشاوره ازدواج درباره نظریه روان شناسان در انتخاب همسر

مشاوره ازدواج درباره نظریه روان شناسان در انتخاب همسر پژوهش های به عمل آمده در زمینه‌ ی مشاوره ازدواج نشان می دهد که با ثبات ترین ازدواج ها آن هایی هستند که زن و شوهر: بیش ترین شباهت ها را با هم داشته اند. استفن وایت معتقد است: با توجه به بررسی های بالینی، شباهت […]

مشاوره ازدواج درباره نظریه روان شناسان در انتخاب همسر

پژوهش های به عمل آمده در زمینه‌ ی مشاوره ازدواج نشان می دهد که با ثبات ترین ازدواج ها آن هایی هستند که زن و شوهر: بیش ترین شباهت ها را با هم داشته اند. استفن وایت معتقد است: با توجه به بررسی های بالینی، شباهت های اخلاقی و شخصیتی زن و شوهر روی موفقیت ازدواج آن ها نقش تعیین کننده ای دارد. میزان بی ثباتی و طلاق در زوج های به هم شبیه، کم تر مشاهده می شود. با توجه به نتایج به دست آمده، نداشتن شباهت با بی ثباتی و طلاق همراه است. بعضی از روان شناسان شباهت های موجود بین زوجین را در حکم سپرده بانکی تلقی می کنند و اشاره می کنند اگر میزان سپرده بانکی شما رقم بزرگی باشد و میزان بدهی بانکی شما کم باشد در آن صورت در مقابل بحران های اقتصادی بهتر می توانید مقاومت کنید و به نحو احسن می توانید احساس امنیت نمایید، ولی اگر میزان بدهی های شما نسبت به سپرده بانکی کم باشد به همان نسبت احتمال این که دچار مشکل شوید زیاد خواهد بود این تشبیه نشان می دهد که هر قدر تشابه بین زوجین بیشتر باشد به همان نسبت احتمال این که دچار بحران شوند کم خواهد شد.  طبق نظر روان شناسان دو نظریه مهم در انتخاب همسر وجود دارد:

– نظریه همسان همسری:

بر طبق این نظریه مشاوره ازدواج آن چه در انتخاب همسر اولویت اصلی افراد می باشد شباهت ها است. یعنی هر چه شباهت ها و همانندی های دختر و پسر بیشتر باشد، دو طرف بیش تر مایل به ازدواج با یکد یگر هستند. معمولاً افراد این گروه همانندی های قومی، فرهنگی، اجتماعی، ارزش های مشترک مذهبی، سن و سال نزدیک به هم، سطح تحصیلاتی مشابه، علایق مشترک و… توجه کرده و آنها را بنیان و پایه استواری برای انتخاب همسر و شروع زندگی مشترک قرار می دهند.

مطلب پیشنهادی  نکات مهم خواستگاری

البته آن چه گفته شد به این معنی نیست که اگر دو نفر در برخی از حوزه ها و امور با یکدیگر متفاوت بوده اند، حتماً ازدواجشان ناموفق و ناپایدار خواهد بود. زیرا افرادی هستند که علی رغم تفاوت در برخی زمینه های جزئی، ازدواج موفقی داشته اند. پس به طور عام هر چه مشترکات میان طرفین بیشتر و تفاوت‌هایشان در جزئیات باشد ازدواج و زندگی راحت تر و آسان تری خواهد داشت. به همین دلیل متخصصان اکثراً معتقدند که اگر می خواهید ازدواجی موفق، با ثبات و شادمان داشته باشید باید به سراغ فردی بروید که خصوصیات و صفاتی نزدیک به شما دارد.

مشاوره ازدواج نظریه روان شناسان در انتخاب همسر
مشاوره ازدواج_http://arooscenter.com

 

– نظریه نا همسان همسری:

براساس این نظریه  مشاوره ازدواج برخی از افراد بیش تر مایل اند با افرادی ازدواج نمایند که نه تنها عیوب و نواقص آن ها را ندارند بلکه با ویژگی های شان قادر به تکمیل ضعف آن ها می باشند. به بیان دیگر افرادی را برای ازدواج انتخاب می کنند که نواقص آن ها را جبران می نمایند. مثلاً برخی از افراد خجالتی از افراد جسور خوششان می آید، یا افراد اجتماعی و اهل رفت و آمد، فرد اهل مطالعه و منزوی را جذب خود می کنند. پس فرض اصلی نظریه نا همسان همسری این است که برخی برای ازدواج به دنبال افرادی می روند که دارای خصوصیاتی هستند که آن ها ندارند ولی مایلند که آن خصوصیات را داشته باشند.

مشاوره ازدواج
مشاوره ازدواج_http://arooscenter.com

 

بر طبق نظر روان شناسان و هم چنین آن چه تحقیقات نشان می دهد، ازدواج گروه اول یا افرادی که بر طبق نظریه همسان همسری ازدواج می کنند موفقتر بوده و در رسیدن به خانواده ای پایدار سر بلند تر می باشند.

مطلب پیشنهادی  تست خودشناسی مخصوص خانم ها – مشاوره ازدواج عروس سنتر

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *