آداب و رسوم عروسی در تهران قدیم و فرهنگ عروسی در سال های دور

فرهنگ عروسی و آداب و رسوم عروسی در تهران قدیم وقت بخیر همراهان همیشگی عروس سنتر, در این بخش از فرهنگ عروسی و آداب و رسوم عروسی در تهران قدیم برای شما خواهیم گفت. با ما همراه باشید.   در گذشته خانواده ها چگونه دختر مورد نظرشان را پیدا میکردند؟ فرهنگ عروسی و آداب و رسوم […]

فرهنگ عروسی و آداب و رسوم عروسی در تهران قدیم

وقت بخیر همراهان همیشگی عروس سنتر, در این بخش از فرهنگ عروسی و آداب و رسوم عروسی در تهران قدیم برای شما خواهیم گفت. با ما همراه باشید.

 

در گذشته خانواده ها چگونه دختر مورد نظرشان را پیدا میکردند؟

فرهنگ عروسی و آداب و رسوم عروسی در تهران قدیم دارای رسم و رسومات خاص خود بوده است, بدین صورت که مادر پسری که قصد ازدواج داشته به چند نفر از زنان که در این امر آشنا بودند سفارش میکرده که دختری با شرایط مناسب به او معرفی کنند, پس از پیدا کردن فرد مورد نظر به همراه چند نفر از زنان خانواده داماد سرزده به خانه دختر میرفتند تا او را ببینند.

 

رسم ورود با کاسه آب

این رسم به این گونه بود که دختر مورد نظر برای پذیرایی از خانواده داماد با کاسه آبی وارد اتاق میشد و آب را به آن ها تعارف میکرد و کناری مینشست, سپس یکی از زنان خواستگار که مسن تر بود پیش دختر میرفت, چادر یا چارقد او را کنار میزد و دست خود را بر سرش میکشید که مطمئن شود دختر کم مو نباشد یا گلاه گیس به سر داشته باشد, پس از این مراسم زنان خانواده داماد آنچه را که دیده و شنیده بودند را برای پسر جوان تعریف میکردند, در صورت موافقت او, با چند نفر از ریش سفیدان و بزرگان فامیل به خانه دختر میرفتند و به اصطلاح شیرینی میخوردند.

مراسم بله برون

آداب و رسوم عروسی در تهران قدیم| arooscenter.com

روز بعد مادر, خاله, عمه و فامیل های نزدیک داماد برای “بله برون” به خانه عروس میرفتند و درباره مهریه و روز عقد صحبت میکردند, که پس از چند روز از طرف خانواده داماد هدایایی در چند مجمعه برای عروس فرتاده میشد, مثل شیرینی و میوه های فصل.

مطلب پیشنهادی  آداب و رسوم ازدواج ، مراسم عروسی و ازدواج در استان مازندران

مراسم جهازبران

آداب و رسوم عروسی در تهران قدیم| arooscenter.com

برای بردن جهیزیه به خانه داماد چند نفر “طبق کش” به همراه چند اسب جهیزیه عروس را حمل میکردند. قبل از رسیدن آن ها چند نفر از اقوام جلوی درب خانه را به اصطلاح آب و جارو میکردند.

دادن انعام به طبق کش ها از وظایف داماد به حساب می آمد, علاوه بر آن طبق کش ها اجازه داشتند پارچه های کف طبق و نقل هایی که به منظور تزئین تدارک داده شده بود را برای خود بردارند.

مراسم عقد کنان در خانه عروس

آداب و رسوم عروسی در تهران قدیم| arooscenter.com

معمولا عقدکنان در خانه عروس انجام میشد. قبل از شروع مراسم چند تن از زنان باسلیقه برای تزئین سفره عقد حاضر میشدند و با ظرافت خاصی وسایل سفره را میچیدند.
وسایل سفره عقد شامل: نقل و شیرینی , چند کله قند, چند لاله یا جار, گلابدان, اسپند, خنچه و کاسه ای آب که رویش یک برگ سبز باشد, بود.
زمان عقد عروس را مقابل آینه می نشاندند و هنگامی که عاقد در حال خواندن خطبه عقد بود عروس میبایست در آینه نگاه کند تا بدین ترتیب بختش همچون آینه صاف و روشن باشد و همچنین در زمان خواندن خطبه عقد دو زن سفیدبخت دو سر پارچه ای سفید را گرفته و بالای سر عروس و داماد نگه میداشتند و برای سفید بخت شدن زندگیشان بر سرشان قند می سابیدند.

بردن عروس

وقتی کاروان عروس به خانه داماد میرسید داماد به پیشواز عروس میرفت و یک عدد نارنج به سمت او پرتاب میکرد, اگر عروس میتوانست نارنج را در هوا بگیرد نشان آن بود که عروس بر سر داماد مسلط خواهد شد!
دز هنگام ورود عروس به خانه داماد فندق یا گردویی زیر پایش میگذاشتند تا بدین ترتیب هر گونه طلسمی برای عروس شده از بین برود.

مطلب پیشنهادی  کت و شلوار دامادی و رازهای انتخاب آن در سایت عروس سنتر

بعد از اینکه عروس به خانه داماد وارد شد, خانواده ها رقص و پایکوبی میکردند و بر سر عروس و داماد نقل و پول میریختند و اعتقاد داشتند اگر دختر دم بختی از این نقل بخورد به زودی بختش باز میشود.س

عروس سنتر

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *