فرهنگ عروسی , فرهنگ و آداب و رسوم ازدواج در شهر شیراز

فرهنگ عروسی, فرهنگ و آداب و رسوم ازدواج در شهر شیراز سلام کاربران محترم سایت عروس سنتر, در این مطلب قصد داریم شما را با آداب و رسوم ازدواج در شهر شیراز آشنا کنیم. مراسم عروسی در شهر شیراز جالب است, معمولا پسر جوانی که به سن ازدواج رسیده و قصد ازدواج دارد, موضوع را با […]

فرهنگ عروسی, فرهنگ و آداب و رسوم ازدواج در شهر شیراز

سلام کاربران محترم سایت عروس سنتر, در این مطلب قصد داریم شما را با آداب و رسوم ازدواج در شهر شیراز آشنا کنیم.

مراسم عروسی در شهر شیراز جالب است, معمولا پسر جوانی که به سن ازدواج رسیده و قصد ازدواج دارد, موضوع را با خانواده خود مطرح میکند, که دو حالت برای ازدواج آن وجود دارد, خانواده داماد یا دختر خاصی مد نظر دارند که موضوع را با خانواده آن مطرح میکنند یا اینکه به “دلاله گی” که همان خواستگاری باشد میروند.

 

عروس سنتر برترین راهنمای جامع عروسی و معرفی کننده مجموعه های عروسی از جمله: سالن زیبایی، مزون عروس و … این مطلب را برای شما برگزیده است, پس در ادامه با ما همراه باشید:

 

دلاله گی 

در این بخش از آداب و رسوم ازدواج در شهر شیراز مادر و خواهر داماد و چند نفر از نزدیکان به خانه هایی که دختر دارند میروند, در صورتیکه خانواده دختر نظر مساعد داشته باشند علاوه بر چای, شربت هم برای مهمانان می آورند.

در قدیم مراسمی انجام میشده که در حال حاضر تقریبا فراموش شده.

مثل زمانی که مادر داماد سینی بزرگ پر از سبزی جلوی دختر میگذاشته که آن را پاک کند و بر این باور بودند که اگر دختر تمام سبزی را پاک کند, حوصله زندگی متاهلی و شوهرداری را دارد در غیر اینصورت او را مناسب برای ازدواج نمی دانستند.

یا به هر طریقی دختر را به حرف وا میداشتند تا ببینند درست حرف میزند یا نه.

مطلب پیشنهادی  راهنمای خرید مناسب بهترین حلقه ازدواج, و تفاوت حلقه با انگشتر

در صورت موافقت هر دو خانواده طی جلسه دیگری با زن های خانواده داماد می آمدند تا دختر را ببینند, در یکی از این دیدارها پسر را با خود می آوردند تا دختر را ببیند.

 

بله برون

جمعی از بزرگترهای دو خانواده در خانه عروس دور هم جمع میشوند و درباره مهریه و لباس عروس و سایر موارد ضروری صحبت میکنند. اگر طرفین شرایطی داشته باشند در همین جلسه مطرح میکنند تا سرانجام به توافق برسند. یک نفر مسئول نوشتن مطالبی است که در مجلس بیان شده, که در اصطلاح میگویند رقعه اش را نوشته اند.

سپس روزی را مشخص میکنند تا به همراه عروس به بازار وکیل بروند و پارچه بخرند.

آداب و رسوم ازدواج در شهر شیراز

عروس سنتر

رخت برون 

در این مراسم, زن های دوستان عروس و داماد شرکت دارند که به “مراسم سوری” معروف است.سوری های داماد, یک خیاط را به همراه می آورند که اندازه عروس را بگیرد و پارچه هایی را که خریده اند را همان موقع میبرد.

پذیرایی از مهمانان به عهده مادر عروس است و مادر داماد همراه پارچه ها, مقداری نقل و هدیه که در اصطلاح محلی به آن “ضم اول” میگویند با خود می آورد. پس از رقص و خواندن شعرهای محلی خواهران داماد زیر بغل عروس را میگیرند و یک آینه سنگی بزرگ روبروی او نگه میدارند و به طرف خانواده داماد حرکت میکنند. اهالی محل روی سر آن ها گلاب میپاشند, چند قدمی به خانه داماد, داماد به پیشواز عروس می آید و عروس را با خود به خانه میبرد.

عقدکنون

در ادامه آداب و رسوم ازدواج در شهر شیراز  به مراسم عقد کنان می رسیم. مراسم عقدکنون را در دو نوبت برگزار میکنند. یکی عقد مخفی است که فقط عده ای از نزدیکان عروس و داماد حضور دارند, که خطبه عقد هم در همین مجلس خوانده میشود. دیگری مجلس عقدی است که دوستان و آشنایان دو خانواده در آن شرکت میکنند.

مطلب پیشنهادی  لباس عروس چینی مورد استفاده در فرهنگ عروسی کشور چین

ناهار روز عقد به عهده پدر عروس است ولی شب عقدکنان, مادر داماد شام مفصلی تدارک میبیند و برای عروس میفرستد که در آداب و رسوم شهر شیراز به آن شام پس از عقد میگویند.

برخی از اعتقادات مردم شیراز درباره عقد

  1. در موقع خواندن خطبه عقد دختران مجرد باید از اطاق بیرون بروند که بختشان بسته نشود.
  2. هنگام عقد وقتی عروس را از سر جانماز بلند کردند باید پسری جای او بنشیند تا عروس شکم اول را پسر به دنیا آورد.
  3. در موقع عقد, چراغی که با روغن و عسل میسوزد روشن میکنند تا عروس و داماد چون روغن و عسل در هم بجوشند.

دست بوسون

رسم است که داماد با یکی دو نفر از اقوامش به خانه مادر زن میرود و دست او را میبوسد و مادر زن هم روی او را. ماادر زن هم وظیفه دارد هدیه ای به دامادش بدهد.

آداب و رسوم ازدواج در شهر شیراز

عروسی

روز قبل از عروسی حجله میبندند و برنج پاک میکنند. این مراسم با خوشحالی و خواندن واسونک همراه است. برای آوردن عروس, عده ای به خانه عروس میروند در این مجلس با شربت و پالوده از سوری ها پذیرایی میشود.

هدایایی را که برای عروس و داماد می آورند فردای عروسی به همه نشان میدهند, که در شیراز به این هدایا “گل” میگویند.

آداب و رسوم ازدواج در شهر شیراز

پاگشا

در فرهنگ و آداب و رسوم شیراز رسم است که پدر عروس, داماد و دوستانش را به شام یا ناهار دعوت میکند که به این مراسم “پاگشا” میگویند, بعد پدر عروس نوبت به دیگر اقوام میرسد.

عروس سنتر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *