فرهنگ عروسی در گیلان فرهنگ و آداب و رسوم عروسی

فرهنگ عروسی در گیلان فرهنگ عروسی در گیلان فرهنگ عروسی در گیلان .سلام به همراهان همیشگی عروس سنتر , در این بخش شما را با فرهنگ عروسی , فرهنگ و آداب و رسوم عروسی در شهر گیلان آشنا میکنیم .   ازدواج در گیلان در گیلان به خصوص در مناطق روستایی به دلیل مشارکت و […]

فرهنگ عروسی در گیلان

فرهنگ عروسی در گیلان

فرهنگ عروسی در گیلان .سلام به همراهان همیشگی عروس سنتر , در این بخش شما را با فرهنگ عروسی , فرهنگ و آداب و رسوم عروسی در شهر گیلان آشنا میکنیم .

 

ازدواج در گیلان

در گیلان به خصوص در مناطق روستایی به دلیل مشارکت و همپایی زنان و مردان در امور معیشتی, آشنایی های اولیه از بزخوردهای ساده و روزمره اهالی آغاز میشود و با توجه به گسترش فعالیت هایی که در بطن زندگی روستایی جریان دارد مثل آیش, وجین و درو و … مراحل اولیه شناخت بین دختران و پسران بوجود می آید.در فرهنگ عروسی شهر گیلان این شناخت بعدها به انتخاب و سپس در صورت توافق خانواده ها به ازدواج منجر میشود. به این ترتیب که با جلب موافقت خانواده طرفین و پس ا مراسم خواستگاری, دوره نامزدی طی میشود.

 

 مراسم حنابندان

arooscenter.com

پیش از فرا رسدن مراسم عروسی جشنی به نام “حنابندان” در شهر برگزار میشود, در این مراسم عروس باید دست و پایش را حنا ببندد.

 

عروس سنتر

نارنج زنی 

از دیگر جشن های مراسم عروسینارنج زنی” است. رابینو که در اوایل قرن بیستم در گیلان به سر میبرد, شاهد این مراسم بود. وی نقل کرده است که هنگام ازدواج, داماد نقل و سکه بر سر عروس میپاشد, سپس نارنج یا پرتقالی به طرف او می اندازد, عروس و داماد دور چاه میگردند, عروس سکه های به نشانه خوشبختی در چاه می اندازد, سپس درخت توتی در خانه میکارند.

 

مراسم گیشه بری

از دیگر مراسم مربوط به ازدواج “گیشه بری” است که عروس را به خانه داماد میبرند. این مراسم پرشور با صدای ساز و نقاره و رانه خوانی و شادمانی خانواده عروس و داماد و دیگر مهمانان است.

مطلب پیشنهادی  خواستگاری موفق و عوامل موثر بر آن (مخصوص خانم ها) – قسمت اول

 

فرهنگ عروسی و ازدواج در گذشته گیلان

فرهنگ عروسی در گیلان

در گذشته فرهنگ عروسی , فرهنگ و آداب و رسوم عروسی در شهر گیلان معمولا ازدواج با واسطه گری خانواده و معرفی چند دختر به پسر مورد نظر صورت میپذیرفت, گاه دلاک حمام را برای آشنایی و پرسیدن نظر دختر نزد او میفرستادند و یا در حمام های عمومی دختر مد نظر را برانداز کرده و پس از پسندیدن به خواستگاری او می رفتند.
مراسم خواستگاری و تعیین مهریه و شیربها از موارد مطرح برای خانواده بود.

 

عروس سنتر

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *