فرهنگ عروسی در بین بختیاری ها به چه صورتی است؟

 فرهنگ عروسی در بین بختیاری ها به چه صورتی است؟ در فرهنگ عروسی در میان ایل بختیاری، والدین نقش تعیین‌ کننده ی همسر را برای فرزندان خود به عهده دارند. ازدواج در بین افراد ایل بختیاری بسیار سنتی تر از دیگر اقلیت های کشور عزیزمان ایران می باشد.   انواع ازدواج در میان ایل بختیاری […]

 فرهنگ عروسی در بین بختیاری ها به چه صورتی است؟

در فرهنگ عروسی در میان ایل بختیاری، والدین نقش تعیین‌ کننده ی همسر را برای فرزندان خود به عهده دارند. ازدواج در بین افراد ایل بختیاری بسیار سنتی تر از دیگر اقلیت های کشور عزیزمان ایران می باشد.

 

انواع ازدواج در میان ایل بختیاری

۱- در میان افراد ایل بختیاری ممکن است دختر و پسری که نزدیک به هم به دنیا بیایند و بند ناف دختر و پسر را به هم گره بزنند به منزله ی اینکه آنان به یکدیگر از زمان تولد محرم شده اند و به عقد هم درآمده اند در این صورت دختر و پسر پس از اینکه به سن بلوغ رسیدند بدون چون و چرا باید با یکدیگر ازدواج کنند که به این رسم و رسومات ایل بختیاری ازدواج ناف بران می گویند.

۲- ممکن است پس از ازدواج دختر و پسر جوانی در بین ایل بختیاری، دو دختر و پسر دم بخت دیگر از طایفه عروس و داماد را نیز به عقد یکدیگر درآورند که به این نوع ازدواج، گا به گا گفته می شود. این نوع ازدواج سبب بنیاد عمیق و بسیار محکمی بین خانواده عروس و داماد خواهد بود.

۳- از دیگر انواع ازدواج در بین طوایف بختیاری، ازدواج فامیلی است. البته این نوع ازدواج در بین سایر اقشار و طوایف جوامع ایران نیز به وفور دیده می شود. اما این نوع ازدواج در بین ایل بختیاری به این صورت است که دختر یا پسر مجرد موجود در فامیل را ارجح تر از سایر دختران و پسران مجرد در نظر می گیرند.

۴- از نوع دیگر ازدواج در بین اقشار بختیاری می توان به ازدواج خون بس یا آتش بس اشاره نمود. این نوع ازدواج زمانی صورت می گیرد که بین دو طایفه از بختیاریان جنگ به پا شده باشد و بزرگان این طوایف برای از بین بردن کینه و کدورت ها و پیوند مجدد بین دو طایفه به عقد دختر و پسری از طرفین دعوا اقدام می کنند.

مطلب پیشنهادی  مشاوره ازدواج در زمینه روابط دوران عقد (قسمت دوم)
فرهنگ عروسی
فرهنگ عروسی_http://arooscenter.com

 

مراسم خواستگاری

مراسم خواستگاری در بین قشر بختیاری کشورمان به گوش ورداری معروف است. گوش ورداری بدین معناست که ابتدا یک نفر امین پیغامی از طرف خانواده داماد به عنوان خواستگاری به خانواده عروس میرساند. در صورتی که نظر خانواده عروس مثبت بود خانواده داماد می توانند به خواستگاری عروس بیایند. در مراسم خواستگاری نیز اغلب خانواده داماد هدیه ای را برای خانواده عروس به همراه میبرند که اگر خانواده عروس این هدیه را قبول کردند به معنای این است که داماد و خانواده اش را پسندیده اند. به این رسم زون گشون گفته می شود.

فرهنگ عروسی در بین بختیاری ها به چه صورتی است؟
فرهنگ عروسی_http://arooscenter.com

 

مراسم بله برون در فرهنگ عروسی بختیاری

برای اجرای مراسم بله برون، خانواده داماد به رقص و پایکوبی میپردازند و این نواختن و ساز و دهل را سوار بر اسب و یا پیاده تا خانه ی عروس ادامه می دهند. در این مراسم درباره ی مراسم ازدواج و رسم و رسومات و تهیه جهیزیه صحبت می شود. و از این بابت اقدام به تهیه صورت جلسه ای می نمایند و در انتها پس از قبل شرایط از جانب طرفین داماد به دست بوسی پدر عروس رفته و اقدام به شکستن قند می کنند که این عمل قندشکون نام دارد. (البته این رسم و رسومات در بسیاری از اقشار دیگر کشورمان نیز دیده می شود)

فرهنگ عروسی
فرهنگ عروسی_http://arooscenter.com

 

 مراسم عقد

بختیاری ها نیز همانند دیگر اقشار جامعه دارای مراسم عقد هستند. در این مراسم به رقص و چایکوبی و دالالی می پردازند. در مرلسم عقد اقدام به تهیه سفره ای نه چندان تجملی می شود که در آن معمولا نان و پنیر و سبزی، آینه و شمعدان، سک جلد کلام الله مجید، عسل و تخم مرغ و… گذاشته میشود. و عروس و داماد در آن طرف سفره می نشینند. عروس برای بله گفتن نیاز به زیرلفظی دارد که امروزه این عمل در بین اقشار جامعه تبدیل به نوعی فرهنگ عروسی شده است.

مطلب پیشنهادی  مراسم عروسی ، گرانترین عروسی های جهان عروسی افراد مشهور
فرهنگ عروسی در بین بختیاری ها به چه صورتی است؟
فرهنگ عروسی_http://arooscenter.com

 

تهیه جهیزیه در فرهنگ عروسی بختیاری

تهیه جهیزیه عروس در بین بختیاری ها به عهده خانواده داماد است. عروس بختیاری تنها از خانواده خود یک عدد قاطر و یا گاو و همچنین ظروف مسی با خود به همراه می برد.

فرهنگ عروسی
فرهنگ عروسی_http://arooscenter.com

 

مراسم عروسی

مراسم عروسی بختیاری ها چند روز به طول می انجامد. در این مراسم مردان و پسران فامیل عروس و داماد به رقص و توشمال و ترکه بازی و سوارکاری و اجرای حرکات موزون به وسیله اسب را بر عهده دارند و کودکان به بازی های محلی و سنتی خود مشغول می شوند.

بختیاری ها برای اجرای مراسم عروسی خود به جمع آوری کمک هزینه از جانب میهمانان می پردازند این کمک هزینه می تواند مقداری پول و یا بز و گوسفند و… باشد که به این عمل اوزی می گویند.

خانواده داماد همراه با رقص و توشمال به خانه ی عروس می روند و آماده آن می شوند که عروس را به همراه خود ببرند. برادر عروس مقداری قند و شیرینی به کمر عروس میبندد و او را سوار بر اسب میکند. به این رسم کمر بستن میگویند.

به همراه عروس یک پسر بچه سوار اسب میکنند. این عمل به این دلیل است که فرزند اول عروس پسر باشد.

عروس و داماد به همراه سواره ها و پیاده ها و توشمال و دستمال بازی راهی زندگی جدیدشان می شوند.

زمانی که عروس به خانه داماد میرسد جلوی آنان شروع به سوارکاری و تیراندازی و حرکات نمایشی با اسب میکنند. در این مرحله خانواده داماد یک گوسفند و یا بزی را به عنوان هدیه به عروس پیشکش می کنند تا عروس به خانه وارد شود. همچنین در این هنگام گوسفندی را برای آنان قربانی می کنند و کفش عروس را به نیت خوش یمن بودن آن ب خون آن قربانی آغشته می کنند که به این عمل گرزنون می گویند.

مطلب پیشنهادی  فرهنگ عروسی و آداب و رسوم عروسی در هندوستان | عروس سنتر
فرهنگ عروسی در بین بختیاری ها به چه صورتی است؟
فرهنگ عروسی_http://arooscenter.com

 

طی مراسم عروسی عروس اصلا چهره خود را نمایان نمیکند بلکه در فرهنگ عروسی آنان پس از رفتن به خانه داماد و خوردن شام توسط میهمانان عروس روی خود را به همه نشان میدهد به این عمل عروس،روگشون می گویند. در این هنگام همه میهمانان هدیه ای برای عروس تقدیم میکنند.

فرهنگ عروسی
فرهنگ عروسی_http://arooscenter.com

 

دیدار خانواده عروس با عروس

در فرهنگ عروسی بختیاری شب بعد از مراسم عروسی، خانواده عروس اقدام به پختن آش میکنند و آن را برای خانواده داماد میبرند که به آن آش دم بردگونی می گویند. این مراسم شباهت بسیاری زیادی با پاتختی دارد.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *