فرهنگ عروسی ایران و نکات مربوط به آن

فرهنگ عروسی ایران و نکات مربوط به آن خواستگاری فرهنگ عروسی ایران به این گونه است که ابتدا خانواده ی محترم داماد به اتفاق بزرگان خود به خواستگاری می روند  و نسبت به خانواده یکدیگر و همچنین در حد آشنایی عروس و داماد شناخت کلی پیدا میکنند. خواستگاری از آنجا که هـم دختـر و پـسر […]

فرهنگ عروسی ایران و نکات مربوط به آن

خواستگاری

فرهنگ عروسی ایران به این گونه است که ابتدا خانواده ی محترم داماد به اتفاق بزرگان خود به خواستگاری می روند  و نسبت به خانواده یکدیگر و همچنین در حد آشنایی عروس و داماد شناخت کلی پیدا میکنند. خواستگاری از آنجا که هـم دختـر و پـسر و هـم خانواده آ نها را درگیر فرایند آشنایی می کند، سنت بسیار خوب و با اهمیتی اسـت . اخیـراً برخـی از خـانواده هـا پـس از برگزاری چند جلسه خواستگاری در صورتی که دختر یا پسرمورد قبول و تأیید آنها بود بـه دختر و پسر اجازه می دهند که بیشتر بـاهم آشـنا شـوند و نهایتـاً تـصمیم خـود را بـه اطـلاع خانواده ها برسانند. که این عمل بسیار به‌جای خانواده سبب آن می شود که دختر و پسر با عقل و درایت خود و نظر به احساسات شخصی خود همسر آینده خود را انتخاب کنند.

فرهنگ عروسی ایران و نکات مربوط به آن

بله بران  و عقد در فرهنگ عروسی ایران:

فرهنگ عروسی ایران پس از خواستگاری نوبت به دوران عقد می رسد. برای شروع این دوره ابتدا مراسم بله بران تدارک دیده می شود. در این دوران عروس و داماد باید موازین اخلاقی را رعایت نموده و تنها جهت شناخت یکدیگر با هم رابطه داشته باشند. خرید گل و شیرینی از طرف خانواده داماد، برای حضور در این مراسم ضروری است. حتی بعضی خانواده ها رسم دارند که یک انگشتر به عنوان «نشان» برای عروس می آورند. در این مراسم درباره مهریه، وضعیت شغل داماد، مسکن و تاریخ عقد و عروسی و جزییات این برنامه ها بحث خواهد شد. تمام صحبت های بله بران به صورت شفاهی است. بنابراین بهترین کار این است که تمام قول و قرارها را سر عقد رسمی و محکم نمایید. در برخی فرهنگ های ایرانی این مراسم را جشن مفصلی می گیرند و در آن به جشن و پای کوبی و خرید کیک می پردازند.

http://arooscenter.com

حنابندان در فرهنگ عروسی ایران:

پس از شناخت کامل و آمادگی عروس و داماد زمان حنابندان می رسد. «حنا از بهشت است» و اثری از بهشت و نشانه ‌ای از شادی، مهر و نیکبختی دارد. این باوری است که ایرانیان باستان داشتند و هنوز هم بدان توجه زیادی می شود. این رسم کمی در مراسمات امروزی کم رنگ شده است، یا با تغییراتی مواجه شده است، یا به دلیل هزینه های گزاف ازدواج معمولا خانواده ها از برگزاری آن صرف نظر می کنند؛ ولی رسم حنابندان هنوز در​ بیشتر روستاها و به خصوص شهرهای جنوبی کشور جزء لاینفک مراسم عروسی است.

فرهنگ عروسی ایران و نکات مربوط به آن

خرید جهیزیه

جهیزیه، در فرهنگ عروسی ایران به تعدادی از وسایل و اشیایی که از طرف خانواده دختر به هنگام ازدواج و رفتن به منزل بخت (شوهر) تهیه می‌گردد، گفته می‌شود. این وسایل شامل مایحتاج اولیه برای شروع زندگی عروس و داماد می باشد. بنابراین لازم نیست خیلی مفصل و کامل باشد.

http://arooscenter.com

جهاز بران:

جهاز بران در فرهنگ عروسی ایران به مراسمی گفته می‌شود که در آن جهیزیه عروس به خانه‌ی آینده و جدید عروس برده می شود. این مراسم با شادی و دست و کل از سوی خانواده عروس مهیا می‌شود. در این مراسم به چیدن و تزئین خانه ی عروس پرداخته می‌شود.

http://arooscenter.com

جشن عروسی:

عروسی در ایران، یکی از بخش‌های مهم مراسم ازدواج در ایران است. این مراسم در فرهنگ عروسی ایران یکی از مراسم های اصیل ایرانی است که به طور گسترده در آن به جشن و پای کوبی میپردازند. در این مراسم عروس و داماد به آرایشگاه رفته و به طور سنتی در خانه های شخصی عروسی برگزار می شود. امروزه و در چند سال اخیر عروسی ها در تالارهای عروسی برگزار می شوند.

فرهنگ عروسی ایران

پاتختی:

جشن پاتختی در فرهنگ عروسی ایران فقط برای زنان بوده و آقایان نمی‌توانند در این جشن شرکت کنند. در این جشن بعد از صرف میوه و شیرینی نوبت به هدایای مهمان ‌ها می‌رسد. هدایای مناسب در این جشن شامل پتو، کریستال، ساعت، تابلو، و… می‌باشد اما به تازگی تمام این وسیله ها در جهیزیه خریداری می‌گردد و حضار و مهمانان تنها پول می دهند.

http://arooscenter.com/?p=1104&preview=true

پاگشا:

پاگشا مراسمی است که در فرهنگ عروسی ایران فامیل های نزدیک هم عروس و هم داماد در منزل خودشان برگزار می‌کنند که پای زوج جدید بعد از عروسی یا عقد به منزل آن ها باز شود. و هدیه ای در این مراسم به این زوج خوشبخت اهدا می شود. این مراسم همچنان در میان اقوام ایران پا برجا مانده است.

 

مطلب پیشنهادی  فرهنگ عروسی , فرهنگ و آداب و رسوم ازدواج در شهر شیراز

فرهنگ عروسی ایران

 

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *