آداب و رسوم ازدواج ، مراسم عروسی و ازدواج در استان مازندران

آداب و رسوم ازدواج با سلام خدمت کاربران محترم سایت عروس سنتر در این مطلب قصد داریم آداب و رسوم ازدواج در استان مازندران را برای شما دوستان عزیز توضیح دهیم. در استان مازندارن مراسم آداب و رسوم ازدواج به صورت زیر انجام می پذیرد: اره گیرون (بله برون) حناونه شو یا شب حنابندان عاروسی […]

آداب و رسوم ازدواج

با سلام خدمت کاربران محترم سایت عروس سنتر در این مطلب قصد داریم آداب و رسوم ازدواج در استان مازندران را برای شما دوستان عزیز توضیح دهیم.

در استان مازندارن مراسم آداب و رسوم ازدواج به صورت زیر انجام می پذیرد:

  • اره گیرون (بله برون)

  • حناونه شو یا شب حنابندان

  • عاروسی یا عروسی

  • زن مار سلام یا مادرزن سلام

که هر کدام را به اختصار توضیح می دهیم.

عروس سنتر معرفی کننده محموعه های عروسی از جمله: سالن زیبایی، مزون عروس و … این مطلب را برای شما برگزیده است.

  • اره گیرون (بله برون)

اره گیرون یا بله برون: در آداب و رسوم ازدواج  ، بله برون تقریبا در تمام ایران به یه شکل می باشد. در ابتدا خانواده داماد یک انگشتر به عنوان نشان کردن برای خانواده عروس و عروس می برند و در  واقع عروس را برای پسرشان نشان می کنند.

در شب بله برون میزان شیر بها و … را تعیین میکنند و دوران نامزدی بعد از این مراسم آغاز می شود.

در استان مازندران برای دعوت کردن مردم به عروسی خانمی را به عنوان خورگیر یا خبر گیر به خانه های مردم می فرستند تا مردم را برای عروسی خبر یا دعوت کند.

روز قبل از عروسی آقای داماد تمام لوازم عروسی مانند مرغ، برنج و … را سوار اسب میکند و به همراه چند گوسفند به صورت پای کوبان به خانه عروس می برد.

در استان مازندران یک رسم جالب و زیبا بین مردم رواج دارد به این شکل که مردم کمک هایی را تحت عنوان سوری در سینی بزرگ مسی به نام مجمع های مسی گذاشته و بر روی آن پارچه های رنگی می کشند و به خانه عروس و داماد می برند.

مطلب پیشنهادی  برگزاری مراسم عروسی و راهنمایی و نکاتی که عروس و داماد باید بدانند

جهاز عروس را نیز یک روز قبل از عروسی در خانه عروس و داماد می چینند.

http://arooscenter.com/

  • حناونه شو یا شب حنابندان

این مراسم معمولا شب قبل از عروسی در خانه دختر برگزار می شود و عمدتا مهمانان این جشن پسر و دختر های جوان و دم بخت تشکیل میدهند.

در این شب داماد به همراه دوستان و خیشاوندان خود با چند مجمعه حاوی شیرینی، میوه و حنا به خانه عروس می روند تا آماده رقص وپای کوبی شوند.

در این شب به دست عروس و داماد حنا میبندند و باقی حنا را به دست دختر و پسر جوان و نزدیک بخت قرار می دهند تا بختشان باز شود.

حنا بندون-arooscenter.com

  • عاروسی یا یا عروسی

صبح روز عروسی عروس و داماد را به صورت جداگانه به حمام می روند  ودلاک حمام با شیرینی و شربت و دود کردن اسپند از آنها پذیرایی میکند. سپس عروس و داماد جداگانه سوار اسب می شوند و به خانه می روند.

بعدازظهر روز عروسی داماد به همراه دوستان خود با اسبی تزیین شده که قرار است عروس روی آن بنشیند به خانه عروس می روند که خانواده عروس به همراه نقل وشیرینی از آنها استقبال میکنند.

برادر یا پدر عروس، نانی را به کمر عروس با شال سفید یا سبز می بندند به این قصد که بچه اول پسر باشد.

وقتی که به در خانه داماد می رسند داماد از اسب پیاده شده و نارنج،انار و یا سیبی را به سمت عروس پرتاب میکند و عروس باید آن را بگیرد و باهم بخورند.

عروس به خانه نمی رود مگر اینکه پدر داماد هدیه ای مانند سکه، زمین و … به عروس بدهد.

مطلب پیشنهادی  اپیلاسیون بدن با موم و نکات مربوط به آن در سایت عروس سنتر

عاروسی یا عروسی

  • زن مار سلام یا مادرزن سلام

سه روز بعد از عروسی عروس و داماد به خانه مادر عروس می روند و مادر عروس اهل فامیل را دعوت می نماید و هدیه ای به عروس و داماد می دهد، همچنین مهمانان نیز مبلغی پول را به عنوان رو نما به عروس و داماد می دهند.

مادر زن سلام-arooscenter.com آداب و رسوم ازدواج

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *