آداب و رسوم ازدواج در کرمانشاه و فرهنگ عروسی در این شهر تاریخی

آداب و رسوم ازدواج در کرمانشاه آداب و رسوم ازدواج در کرمانشاه همانند سایر شهر های  ایران از جذابیت های خاص خود برخوردار است که در این مطلب به آن می پردازیم. سلام به دوستداران همیشگی عروس سنتر , در این بخش شما را با فرهنگ عروسی , و آداب و رسوم ازدواج در کرمانشاه […]

آداب و رسوم ازدواج در کرمانشاه

آداب و رسوم ازدواج در کرمانشاه همانند سایر شهر های  ایران از جذابیت های خاص خود برخوردار است که در این مطلب به آن می پردازیم.

سلام به دوستداران همیشگی عروس سنتر , در این بخش شما را با فرهنگ عروسی , و آداب و رسوم ازدواج در کرمانشاه این شهر تاریخی آشنا می کنیم.

 

آشنایی عروس و داماد در کرمانشاه 

در فرهنگ عروسی , و آداب و رسوم ازدواج درشهر تاریخی کرمانشاه آداب و رسوم خاصی وجود دارد. اصول خویشاوندی در میان اقوام کرد, بر اساس پدر تباری است. در گذشته ازدواج ها درون گروهی بود, اما در حال حاضر پسر همسر دلخواهش را انتخاب میکند و به مادر خود اطلاع میدهد. مادر به بهانه ای به خانه دختر میرود و اگر مورد پسند واقع شد تدارکات مراسم خواستگاری را میدهند.

 

فرهنگ خواستگاری در کرمانشاه

پدر پسر در یک روز فرخنده که معمولا روزهای فرد هستند به همراه چند بزرکتر و ریش سفید به منزل دختر میروند و او را برای پسرش خوازمنی (خواستگاری) میکندد. اگر پدر موافق این امر بود, همانجا میزان شیربهاء و مهریه مشخص میشود. سپس برای مراسم ندورانی (نامزدی), عقدکنان و حنابندان برنامه ریزی میکنند.

http://arooscenter.com

 

عروس سنتر

آداب و رسوم نامزدی و عروسی در کرمانشاه

در طول دوره نامزدی خانواده داماد موظف هستند کت و شلوار او را تهیه کنند. مراسم عروسی بین اقوام کرمانشاهی با سرنا و دهل به مدت ۲ تا ۳ شبانه روز برگزار میشود. در این مراسم مهمانان با ناهار و شام پذیرایی میشوند. در طول مدت عروسی شرکت کنندگان و مهمانان به شکل دسته جمعی به رقص و پایکوبی میپردازند.

مطلب پیشنهادی  لباس عروس دکلته شیک و تصاویر مربوط به آن در سایت عروس سنتر

در گذشته هنگام همراهی عروس تا خانه داماد او را با سوار کردن بر اسب و سوارکاری و تیراندازی همراهان مراسم عروسی بدرقه میکردند.

فرهنگ عروسی , و آداب و رسوم ازدواج درشهر کرمانشاه 

آداب و رسوم ازدواج در کرمانشاه

اما امروزه با نزدیک شدن عروس و همراهان به منزل داماد سورناچی ها با نواختن آهنگ ( سوار,سوار ) اسب ها را به وجد آورده و به استقبال عروس میروند. داماد نیز به پیشواز می آید و مشتی نقل و نبات وسکه بر سر عروس میریزد و به اتفاقا مهمانان داخل منزل میروند.

 

عروس سنتر

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *