نکات مهم خواستگاری

نکات مهم خواستگاری با سلام خدمت بازدید کنندگان وب سایت عروس سنتر. در این قسمت از وب سایت عروس سنتر ، می خواهیم به این مبحث بپردازیم که صحبت های کلی خانواده ها و دیگر نکات مهم خواستگاری چیستند؟ صحبت های کلی خانواده ها در هنگام خواستگاری ابتدا بهتر است که فردی از خانواده پسر […]

نکات مهم خواستگاری

با سلام خدمت بازدید کنندگان وب سایت عروس سنتر.

در این قسمت از وب سایت عروس سنتر ، می خواهیم به این مبحث بپردازیم که صحبت های کلی خانواده ها و دیگر نکات مهم خواستگاری چیستند؟

صحبت های کلی خانواده ها در هنگام خواستگاری

ابتدا بهتر است که فردی از خانواده پسر که نیکو سخن است، شروع به صحبت کند. چون معمولا در این لحظه همه ی حاظرین متوجه این شخص می گردند و اگر این شخص نتواند خوب سخنرانی کند، ممکن است میزبان از ادامه مراسم دلسرد شود.

بهتر است در مورد داماد هر آنچه واقعیت دارد بیان شود. زیرا مطالبی که خلاف واقعیت باشد اگر بعدها آشکار شود به صورت بدی در نظر خانواده دختر جلوه گر خواهد شد و به طور یقین در آینده زوج جوان با مشکل روبه رو خواهند شد و حتی ممن است که در نهایت کارشان به جدایی بیانجامد.

از طرف خانواده دختر نیز، باید شرح حال مختصری از وضعیت دختر از نظر سن، تحصیلات و بعضی خصوصیات خاص ارائه گردد.

   نکات مهم خواستگاری- arooscenter-com

رسم ادب این است که اگر طرف مقابل مورد قبول واقع نشد، خانواده ها به هم اخم نکنند و قیافه عبوس به خود نگیرند، بلکه با لبخند و با رعایت احترام کامل و با روبوسی از یکدیگر مجلس را ترک کنند.

مراسمی با شناخت قبلی از طرفین

اگر خواستگاری همراه با شناخت قبلی طرفین از یکدیگر است و خانواده های دختر و پسر ، از قبل با یکدیگر آشنا باشند، بهتر است که این نکات رعایت شود:

تاریخ مراسم از قبل تعیین شود و بهتر است به هنگام عصر یا اوایل شب صورت پذیرد.

افراد کمتری خانواده پسر را همراهی کنند و همراهان ارادی باشند که بتوانند خوب و منطقی صحبت کرده و تصمیم بگیرند.

از نظر پوشش، داماد باید یک لباس ساده و راحت بپوشد و احیانا لباسی نپوشد که نتواند در آن آرام بگیرد و در نتیجه مورد تمسخر واقع شود.

مطلب پیشنهادی  آداب و رسوم ازدواج در کرمانشاه و فرهنگ عروسی در این شهر تاریخی

نکات مهم خواستگاری- arooscenter-com

نکات مهم خواستگاری و پوشش و آرایش شب خواستگاری

پوشش دختر خانم بهتر است مطابق با فرهنگاسلامی و ایرانی ، لباسی بلند و پوشیده باشد. به طوری که به راحتی بتواند در آن حرکت کند.

خانم ها لازم است به این نکته توجه کافی داشته باشند که مردان ایرانی پوشیده ترین لباس را می پسندند.

لباس نباید تنگ باشد. بعضی از دختر ختنم ها گمان می کنند ، به دلیل این که شب خواستگاری باید آقا پسر وی را ببیند، در خصوص پوشش و آرایش، حد شرعی را رعایت نمی کنند. تصورشان این است که اگر زیبایی های ایشان آشکار باشد، تمایل پسر به او بیشتر خواهد شد.

در حالیکه حتی اگر برای پسری خیلی هم پوشش اهمیت نداشته باشد، باز هم پوشش نامناسب و آرایش زیاد، اطلاعات منفی به او منتقل می کند.

ضمن این که سوالات منفی زیادی در مورد دختر خانم در ذهن پسر و خانواده اش به وجود می آید . بنابراین دختر خانم بهتر است بدون آرایش در برابر خواستگار ظاهر شود تا شوهر آینده بعد از ازدواج، با دیدن چهره واقعی زن نگوید که در انتخابش اشتباه کرده است.

کسی که دختر را با ضعف ها و زیبایی های واقعیش بپذیرد، ارزش زندگی با او را دارد وگرنه کسی که وی را پشت نقاب مصنوعی آرایش بخواهد، لیاقت همسری را نخواهد داشت.

در مراسم خواستگاری بهتر است که پسر به رسم هدیه، چند شاخه گل کوچک ، زیبا و با رنگ های شاد تهیه نماید.

به همه دختران توصیه می گردد تا به هنگام تعارف کردن چای یا شیرینی ابتدا آن را به مادر داماد تعارف کنند، در کنار او بنشینند ، با او صحبت کنند و به سوالات او پاسخ دهند.

مطلب پیشنهادی  برگزاری مراسم عروسی و راهنمایی و نکاتی که عروس و داماد باید بدانند

لازم است که در جلسه اول خواستگاری، فقط درباره مسائل مربوط به ازدواج صحبت شود و از بحث هایی که باعث اتلاف وقت می گردند و بیان مساله اصلی را به تعویق می اندازند، خودداری نمایند.

نکات مهم خواستگاری- arooscenter-com

نکات مهم خواستگاری

به خانواده داماد توصیه می شود تا بعد از توافق هدایایی به عروس بدهند.

میزان مهریه نیز بستگی به وضعیت فکری، اقتصادی و اجتماعی طرفین دارد.

در مراسم خواستگاری باید به نکات مهمی توجه شود. مثلا در رفتار دختر ممکن یک زندگی را مختل کند. یک دختر وسواسی که شب و روز فقط مشغول تمیز کردن دست هایش است ولی از خانه داری هیچ اطلاعی ندارد، در آینده با مشکل روبه رو خواهد شد.

از دیگر نکات مهم خواستگاری این است که همچنین پسری که شخصیتی متکی به والدین دارد و رشد فکری و اجتماعی او در حد بسیار پایینی است ، یا اخلاقش ناپسند است و فحاشی می کند، ارزش همسری ندارد.

در مقابل دخترانی هستند که ارزششان اصلا در عدد و رقم نمی گنجد و با معیار های عادی نمی توان گوشه ای از شخصیت و رفتار و صفات خوب آنان را بیان کرد. اما این هم دلیلی برای بالا گرفتن مبلغ مهریه نیست.

پس باید آنچه را که عقل حکم می کند انجام داد و در نکات مهم خواستگاری عین حال ارزش معنوی طرفین در نظر گرفته شود.

نکات مهم خواستگاری و نمایی از بحث شب خواستگاری

چگونه بپرسیم؟

بعضی از افراد فقط به صحبت های اصلی خواستگاری فکر می کنند در حالیکه مهم تر از آن ابزار پرسشگری است.

چه بپرسیم؟

در هنگام خواستگاری از اصول مورد نظرمان که در اصل همان ملاک های انتخاب همسر است و از فرع ها و تفاهم های مهم که باز هم برای هر دو طرف اهمیت دارد و علایق و نظرات شخصی یکدیگر بپرسیم.

مطلب پیشنهادی  مقدمات خواستگاری

از کجا آغاز کنیم؟

منطقی است که در جلسه اول کمتر از علایق خود سخن به میان آوریم، بلکه بیشتر از اصول و مباحث عمومی، پرسش و پاسخ داشته باشیم.

چه کسی اول بپرسد؟

شاید بهتر باشد که شروع کننده پسر باشد، اما حساسیت در این زمینه وجود ندارد.

چگونه بفهمیم که طرف مقابل مان راست می گوید؟

روش های شناخت، صحبت کردن و اطلاعات گرفتن در خواستگاری را بیاموزیم.

نکات مهم خواستگاری- arooscenter-com

آیا شوخی در جلسه خواستگاری جایگاهی دارد؟

فضای خواستگاری ، جایگاه حفظ حریم هاست ، لذا وارد شدن به مباحث شوخی ، گاهی آسیب های فراوانی در پی دارد.

به طور مثال اگر طرف مقابل بدون مقدمه خودمانی شود،ناخودآگاه اطلاعات منفی به ذهن منتقل می کند، در هر حال این بخشی از شخصیت خود اوست که در این حرکات نمود پیدا می کند.

چگونه پاسخ ها را تجزیه و تحلیل کنیم؟

عده ای فقط می گویند و می شنوند، اما بعضی از افراد هستند که هم زمان با شنیدن به تجزیه و تحلیل موارد گفته شده هم می پردازند.

لذا گاهی تا چند ساعت بعد از خواستگاری باز هم به حرف های آن جلسه فکر می کنند.

برای استفاده از خدمات مجموعه ی عروس سنتر، ما می توانیم شما را به مشتریان سابق و درخشنده خود معرفی کنیم تا از این طریق بتوانید از تجربه های آنان از خدمات ما بهره برداری نمایید.

هرگونه کپی برداری از این سایت با ذکر نام و لینک عروس سنتر مجاز است.

در صورت کپی برداری بدون منبع، مجموعه ی عروس سنتر هیچ رضایتی در این زمینه نداشته و حرام می باشد.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *