مقدمات خواستگاری

مقدمات خواستگاری با سلام خدمت بازدید کنندگان وب سایت عروس سنتر. در این قسمت از وب سایت عروس سنتر ، می خواهیم به این مبحث بپردازیم که چرا مردها به خواستگاری زن ها می روند؟ و مقدمات خواستگاری چیست؟ پاسخ شهید مطهری به این سوال این است که از زمان های گذشته مردان برای خواستگاری […]

مقدمات خواستگاری

با سلام خدمت بازدید کنندگان وب سایت عروس سنتر.

در این قسمت از وب سایت عروس سنتر ، می خواهیم به این مبحث بپردازیم که چرا مردها به خواستگاری زن ها می روند؟ و مقدمات خواستگاری چیست؟

پاسخ شهید مطهری به این سوال این است که از زمان های گذشته مردان برای خواستگاری نزد زنان می رفتند و از آن ها تقاضای ازدواج می کردند.

این مساله از اصلی ترین عوامل حفظ حیثیت و احترام به زنان بوده است.

طبیعت ، مرد را مظهر عشق و طلب و تقاضا آفریده و زن را مظهر مطلوب بودن و معشوق بودن.

طبیعت زن را گل و مرد را بلبل ، زن را شمع و مرد را پروانه قرار داده است.

مقدمات خواستگاری- arooscenter-com

این یکی از تدابیر حکیمانه و شاهکارهای خلقت است که در غریزه ی مرد، نیاز و طلب و در غریزه ی زن، ناز و جلوه قرار داده است. ضعف جسمانی زن را در مقابل نیروی جسمانی زیاد مرد به این وسیله جبران شده است.

خلاف حیثیت و احترام زن است که به دنبال مرد بدود.

برای مرد قابل تحمل است که از زنی خواستگاری کند و جواب رد بشنود سپس از زن دیگری خواستگاری کند و جواب رد بشنود، تا بالاخره رضایت خود را به همسری با او اعلام کند.

اما برای زن که می خواهد محبوب و معشوق و مورد پرستش باشد و از قلب مرد سر درآورد تا بر سراسر وجود او حکومت کند قابل تحمل و موافق غریزه نیست که مردی را به همسری خود دعوت کند و جواب رد بشنود و سراغ مرد دیگری برود.

حیا و خودداری ظریفانه ی زن غریزه نیست، بلکه دختران حوا در طول تاریخ دریافته اند که عزت و احترامشان به این است که به دنبال مردان نروند، خود را مبتذل نکنند و از دسترس مرد خود را دور نگه دارند.

مطلب پیشنهادی  لباس مناسب روز خواستگاری برای خانم ها و راهنمای انتخاب

زنان این درس ها را در طول تاریخ دریافتند و به دختران خود یاد دادند.

این حالت اختصاص به جنس بشر ندارد، حیوانات نیز همین طورند. همواره این ماموریت به جنس نر داده شده است که خود را دلباخته و نیازمند به جنس ماده نشان بدهد.

رسم خواستگاری یک تدبیر ظریفانه و عاقلانه برای حفظ حیثیت و احترام زن است.

مراسم خواستگاری زیباترین مراسم زندگی هر جوانی است. این نکته در مورد والدین نیز صدق می کند. بدین خاطر که در مراسم خواستگاری فرزندانشان به یاد خاطرات خوب دوران جوانی خودشان می افتند.

والدین گاهی از به یاد آوردن گذشته احساس لذت و شادکامی می کنند و گاهی هم با آه و ناله و اندوه از آن زمان یاد می کنند.

مقدمات خواستگاری- arooscenter-com

مقدمات خواستگاری

به والدین توصیه می شود که با فرزندانشان دوست باشند تا آنچه را که بیرون از منزل برایشان اتفاق می افتد با خیال راحت تر در جمع خانواده بازگو کنند و مسائل را به کمک دیگر اعضای خانواده تجزیه و تحلیل کنند. که در آن صورت می توانند مطمئن باشند که به نتایج ایده آل هر خانواده ایرانی می رسند.

طبیعی است که در مراسم خواستگاری نوعی اضطراب و دلشوره در ذهن اعضای خانواده وجود دارد.

به خصوص اگر دو خانواده نسبت به هم شناختی نداشته باشند این اضطراب بیشتر خودنمایی خواهد کرد.

از دیگر مقدمات خواستگاری و در هر مراسم خواستگاری احتمالا یکی از این دو حالت وجود دارد: یا خانواده ها نسبت به هم شناخت دارند یا این که خواستگاری بدون شناخت قبلی صورت می گیرد.

لازم است در صورتی که خانواده ی دختر کاملا بی خبر هستند ، خانواده پسر به هر وسیله ی ممکن، جریان خواستگاری رابه آن ها اطلاع دهند و با تعیین وقت قبلی به خانه آنان بروند چراکه خانواده دختر ممکن است در شرایط نامطلوبی باشند و آمادگی پذیرایی از خانواده پسر را نداشته باشند.

مطلب پیشنهادی  عکس تاج عروس جدید برای عروس در سایت عروس سنتر

مقدمات خواستگاری- arooscenter-com

پس بهتر است به خاطر حفظ حرمت خود و احترام به خانواده دختر قبلا درباره ی رفتن به خواستگاری ، به خانواده دختر اطلاع داده شود.

دلیل دیگر آن که اصلا ممکن است خانواده دختر اطلاع داده شود. دلیل دیگر آنکه اصلا ممکن است خانواده دختر به خانواده پسر اجازه ورود ندهند.

گاهی هم ممکن است برای مرتب کردن خانه از خانواده پسر بخواهند که مدتی پشت در و یا در سالن پذیرایی منتظر باشند. به هر حال اگر در کاری از قبل برنامه ریزی نشود، ممکن است شرایطی پیش بیاید که تاثیرات آن نامطلوب نباشد.

زمان خواستگاری و مقدمات خواستگاری

زمان خواستگاری بهتر است بعد از ظهر یا در ساعات اولیه شب باشد، تا همه اعضای خانواده در منزل حضور داشته باشند. البته در فصل های مختلف وضعیت متفاوت است.

در اولین جلسه خواستگاری بهتر است که به همراه پسر فقط والدین او و کسی که ایشان را به هم معرفی کرده است و احتمالا با طرفین آشنایی دارد، حضور داشته باشند و از همراه کردن اعضای دیگر فامیل مانند عمو، دایی، عمه، خاله، خواهران و شوهران آنان و یا برادران و همسران آنان خودداری کنند زیرا خانواده ها نسبت به هم شناختی ندارند و نمی دانند با چه کسی باید حرف بزنند و تصمیم گیرنده کیست.

به هنگام پذیرایی نیز ممکن است در برابر نگاه های خانواده داماد، خجالت زده شوند.

ضمن آنکه خانواده دختر نمی دانند پذیرایی را از کجا باید شروع کنند.

گاهی هم در خانواده دختر بیش از یک دختر وجود دارد و هیچ یک از دو طرف هم نمی دانند که دختر مورد نظر کدام است.

مطلب پیشنهادی  آداب و رسوم ازدواج در اصفهان به چه صورت می‌باشد؟

البته در خانواده های چند دختری، ابتدا از دختر بزرگتر شروع می کنند.

مقدمات خواستگاری- arooscenter-com

پذیرایی در خواستگاری

اتفاقات بزرگ دنیا در اطاق های کوچک و دربسته طرح ریزی می شوند.

بهتر است که در روز خواستگاری از چراغ های رنگین ، نورافکن ها و لوستر های بزرگ استفاده نشود. نباید در اجرای مراسم خواستگاری که از ضرورت های شروع زندگی است، سهل انگاری کرد.

اگر می خواهید در خانواده ی همسرتان مورد احترام و دارای ارزش باشید، زندگی مشترک را حتما از طریق خواستگاری شروع کنید.

بهتر است وسایل و موارد مورد استفاده برای پذیرایی خیلی ساده باشند.

مثلا از چای و نان شیرینی استفاده شود، که به راحتی در دهان جای بگیرد.

از شیرینی هایی که ممکن است به گلو بپرد و ایجاد اشکال نماید استفاده نکنید.

برای پذیرایی از میوه های آبدار و شیرینی های بزرگ استفاده نشود که باعث زحمت می گردند چون کلیه حرکات ، رفتار و اعمال خانواده های طرفین زیر ذره بین قرار دارد و ثبت و ضبط می شوند.

برای استفاده از خدمات مجموعه ی عروس سنتر، ما می توانیم شما را به مشتریان سابق و درخشنده خود معرفی کنیم تا از این طریق بتوانید از تجربه های آنان از خدمات ما بهره برداری نمایید.

هرگونه کپی برداری از این سایت با ذکر نام و لینک عروس سنتر مجاز است.

در صورت کپی برداری بدون منبع، مجموعه ی عروس سنتر هیچ رضایتی در این زمینه نداشته و حرام می باشد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *